Landscape with houses

Walter Tanck Hamburg 1894 - Hamburg 1954

Landscape with houses

Proceeds : 600 €

Oil/cardboard, 28,5 x 44,5 cm, inc. sign. lo. ri. and dat. W. Tanck 10.6.1912. - Mus.: Hamburg (Kunsthalle, Altonaer Museum u.a.), Schleswig (SHLM), Kiel (Kunsthalle) et.al. Lit.: Thieme-Becker, Vollmer, Heydorn, Rump, Der Neue Rump, Bruhns, Timm 'W.T. 1894-1954 - Ein Hamburger Maler' et.al.

Walter Tanck: Landscape with houses

Landscape with houses

Proceeds : 600 €

Landscape with houses
Landscape with houses