A still ife with grapes and hare
Philippe Rousseau Paris 1816 - Acquigny 1887
Oil/panel, 23 x 18 cm (oval), sign. lo. ce. and dat. Ph. Rousseau 1843. Mus.: Nantes, Amiens, Lyon, Paris, Valenciennes, Amsterdam, Lit.: Thieme-Becker, Bénézit et.al.
Philippe Rousseau: A still ife with grapes and hare