The Wannsee

Franz Heckendorf Berlin 1888 - Berlin 1962

The Wannsee

Proceeds : 8.700 €

Oil/canvas, 37 x 47 cm, sign. and dat. lo. ri. F. Heckendorf 24. Mus.: Berlin, Bremen, Los Angeles et.al., Lit.:Thieme-Becker, Vollmer, Bénézit.

Franz Heckendorf: The Wannsee

The Wannsee

Proceeds : 8.700 €

The Wannsee
The Wannsee