At the beach
Andreas Achenbach Kassel 1815 - Düsseldorf 1910
Oil/canvas/wood, 20 x 29,5 cm, monogr. and dat. lo. ri. AA (ligature) 14 Mai 1840. Mus.: Hamburg (Kunsthalle), München, Berlin, Dresden, Düsseldorf, Köln et.al., Lit.: Boetticher, Thieme-Becker, Bénézit, Sitt 'Das A u. O der Landschaft' et.al..
Andreas Achenbach: At the beach
At the beach