A street
Franz Heckendorf Berlin 1888 - Berlin 1962
Watercolour, 42 x 51 cm, sign. lo. ri. and dat. Fr. Heckendorf, some tears. Mus.: Berlin, Bremen, Los Angeles et.al., Lit.: Thieme-Becker, Vollmer, Bénézit.
Franz Heckendorf: A street
A street