A bronze figure "The sitting Mercury"
Jean-Baptiste Pigalle 1714 - 1785
19th cent. Bronze with patina. Sign. 'Pigalle 1748'. H. 18,7 cm. 11 x 10 cm.
Jean-Baptiste Pigalle: A bronze figure "The sitting Mercury"