A bronze figure "The sitting Mercury"

Jean-Baptiste Pigalle 1714 - 1785

19th cent. Bronze with patina. Sign. 'Pigalle 1748'. H. 18,7 cm. 11 x 10 cm.

Jean-Baptiste Pigalle: A bronze figure "The sitting Mercury"