"Hamburg, Nikolaifleet"

Heinrich Steinhagen Wismar 1880 - Hamburg 1948

"Hamburg, Nikolaifleet"

Etching, 57 x 32 cm, sign.in plate a. dat. 1943, stamp on the rev., margin min.dam.

Heinrich Steinhagen: "Hamburg, Nikolaifleet"

"Hamburg, Nikolaifleet"

"Hamburg, Nikolaifleet"
"Hamburg, Nikolaifleet"